O mně

Hraju na klávesové nástroje všeho druhu, zejména na syntezátory. Věnuju se hudbě artificiální neboli umělecké, což si plno lidí stále spojuje s klasikou, ale v mém případě jde o hudbu jazzového okruhu – art rock, jazz, elektronická hudba a podobně. Dávám přednost skladbám instrumentálním, zpěv na sebe strhává tolik pozornosti, že to vše zajímavé, které se děje v nástrojích, bývá přehlédnuto. Živá produkce mi připadá lepší, než reprodukce, takže mě potkáte častěji na pódiu, než na nahrávce. Souvisí to i s mou oblibou v improvizaci, ta se mnohem líp realizuje ve spojení s publikem. 

Improvizovat v hudbě neznamená hrát „co vás napadne“. Je to poměrně sofistikovaná vyjadřovací technika, která má plno zákonitostí a pravidel, a je třeba ji nastudovat u hráčů, kteří ji dobře ovládají. Věnují se jí mnohé školy, zejména ve Spojených Státech a Francii, a pro jazzové hudebníky je naprosto nezbytnou výbavou. Měl jsem to štěstí a mohl se tuhle techniku naučit od špičkových hráčů i učitelů, díky kterým se tyto znalosti dostaly až k nám. Jestli chcete o improvizaci  vědět víc, zkuste sekci Kurzy.

Syntezátory

Mám rád analogové syntezátory pro jejich plný zvuk a schopnost snadno vynalézat nové zvuky. Digitální nástroje jsou zase bezva pro napodobování starších technologií, elektromechanické varhany nebo klavír po koncertech tahat fakt nechci. Svůj nástrojový park představuju v sekci Syntezátory. Postupem času jsem se obklopil různými podivnými stroji, takže se teď můžu nořit do tajů syntézy a techniky a doufat, že vás bude moje muzika bavit tak jako mě.

 

Vzdělání

  • Frýdlantská Letní Jazzová Dílna Karla Velebného

- několik ročníků; lektoři: Emil Viklický, Karel Růžička – piano; Petr Kořínek, Jiří Stivín, E. Viklický – ansámblová hra

- lektoři: Paul Schmelling – piano, ans. hra, Bruno Råberg – harmonie, Greg  Hopkins – improvizace

  • Mezinárodní mistrovské interpretační kurzy JAMU

- lektor: Daniel Forró – syntezátory

  • Letní Jazzová Dílna Praha

- lektoři: NajPonk, Stanislav Mácha – piano; Jaromír Honzák, Robert Balzar – ansámblová hra

 

Řada workshopů a přednášek: Alan Pasqua (USA, piano), Eva Roscher (A, výuka improvizace), Petr Eben (CZ, improvizace), David Trassoff (GB, indická hudba), Klaudius Kováč (SK, piano), Juraj Hatrík (SK, výuka improvizace) a další.